Týden otevřených dveří v Denním stacionáři sv. Josefa je za námi. Děkujeme každému, kdo nás v těchto dnech navštívil. Velmi si vážíme Vašeho zájmu.
Ve dnech 20.5. - 24.5. jsme pro veřejnost otevřeli dokořán dveře našeho stacionáře. Vystřídalo se u nás spoustu různých skupin i jednotlivců, od dětí ze základní školy, přes zástupce obcí až po seniory. Zaměstnankyně stacionáře spolu s vedoucí Mgr. Terezou Niedobovou si pro návštěvníky přichystaly zajímavý program. Cílem bylo přiblížit jim nejen atmosféru stacionáře, ale především činnosti a postupy, které využíváme při práci s klienty. Zájemci se také mohli společně s vedoucí stacionáře a s ředitelkou Mgr. Lucií Szotkowskou zúčastnit komentované prohlídky celých prostor.
Největšímu zájmu se těšily tři nové Snoezelen místnosti, které jsou plné kontrastů a světel. Cílem konceptu Snoezelen je podnítit u klientů jejich smyslové vnímání, a to za pomocí světelných a zvukových efektů, rozmanitých druhů vůní skrze aromaterapii nebo pomocí různých relaxačních tónů a zvuků. Našim klientům by pobyt v těchto místnostech měl navodit pocit uvolnění, spokojenosti a relaxace. Celý tento proces působí nejen na jejich smysly a vnitřní pohodu, ale i na rozvoj celé osobnosti.
Pojem „snoezelen“ vznikl v 70. letech Holandsku při práci s lidmi s těžkým postižením. Je složen ze dvou slov „snuffelen“ a „doezelen“, což lze volně přeložit jako čmuchat (poukazuje na smyslový efekt terapeutického postupu) a podřimovat (pojem vystihuje stav blaha, klidu, relaxace). Metoda snoezelen byla původně určena pro děti a dospělé s kombinovaným postižením a autismem, dnes se celosvětově využívá i v domovech pro seniory a pro mnoho jiných cílových skupin, včetně zdravé populace. Principem metody snoezelen je prostřednictvím zrakových, sluchových, čichových a hmatových podnětů vytvořit bezpečné stimulující prostředí, které plní funkci relaxační, poznávací a interakční. Pozitivní účinky snoezelen prostředí na kvalitu života klientů byly prokázány již v mnoha výzkumech. (převzato z webu https://www.snoezelenolomouc.cz/)
Nejen děti, ale i dospělí si také mohli vyzkoušet například pomůcky pro nevidomé včetně psaní Braillova písma na tzv. Pichtově psacím stroji, vyrobit motýly z barevného pedigu a korálků, sledovat naše klienty během tvoření v dílnách nebo si prohlédnout jejich již hotové výrobky a mnoho dalšího. V rámci Týdne otevřených dveří se ve stacionáři konala i další Svépomocná skupina pro pečující, která je rovněž zaměřena na různé druhy smyslů, tentokrát byla na programu CHUŤ. Setkání bylo obohaceno o velice příjemnou činnost a tou byla ochutnávka různých druhů čokolád.
Doufáme, že se Vám u nás líbilo a budeme se těšit zase někdy příště. Ještě jednou děkujeme všem za návštěvu.
Ing. Aneta Kluzová
PR manažer, projektový pracovník
Tel.: 733 742 473 E-mail: WgrDRWadbsBFRYUS58ov_.agc5prRb~lW5pJ