Veřejná sbírka

Pomáhat může každý, i ty.

Jak se žije v novém?

Jak se žije v novém?

Dva měsíce. Zda se, že je to krátká doba na to hodnotit, jak se nám žije v nových prostorách Denního stacionáře sv. Josefa, přesto se s Vámi podělíme o pár postřehů.

S prostory stacionáře na ulici Bezručova jsme se symbolicky rozloučili naší každoroční Předvánoční prodejní výstavou a hned druhý den po výstavě jsme se pustili do stěhování. V průběhu dvou dnů (pátek a sobota) se nám podařilo díky obrovské pomoci dobrovolníků (jak pomocníků z farnosti Jablunkov, tak studentů SOŠ a SOU podnikání a služeb Jablunkov) převézt veškerý nábytek a desítky krabic s potřebným materiálem do nových prostor stacionáře na Bukovecké ulici. V pondělí jsme s dobrovolníky měřili, řezali, vrtali, montovali, skládali… abychom od úterý 13.12.2016 mohli přivítat naše klienty v novém. Jak na to vzpomíná naše vedoucí? „Celé období rekonstrukce, příprav a samotného stěhování je pro mne krásnou vzpomínkou. Jen díky Božímu požehnání jsme vše zvládli na čas a bez větších komplikací. Každý den jsem na vlastní kůži zažívala malé zázraky. Stále přicházeli dobrovolníci, díky kterým jsme celý stacionář vymalovali podle našich představ, studenti ze SOŠ a SOU podnikání a služeb Jablunkov nám v pátek během stěhování převezli skoro všechen nábytek, a díky tomu jsme získali čas na další úpravy prostor. Od mnoha lidí jsem během rekonstrukce slyšela: To nestihnete, tady je práce ještě na měsíc… A jak to dopadlo? Úterý 13.12. byl den D, kdy jsme poprvé měli přivítat klienty stacionáře v novém…A? Podařilo se. Dík za to vše patří především Pánu Bohu a Vám všem, kteří jste se na tom podíleli s námi.“

Budovu, která se stala našim novým útočištěm, sdílíme společně se Základní uměleckou školou a Centrem pomoci sv. Rafaela. Nové prostory umístěné v suterénu budovy, jsou rozděleny na pracovní část, ve které se nachází sociálně terapeutické dílny a na část společenskou kde je také jídelna a výdejna jídla. Plocha nového stacionáře je větší a rozložení místnosti je pro nás pracovníky výzvou, učíme se přizpůsobit organizaci práce tak, abychom neustále měli o všem přehled. Není to až tak jednoduché, ale věříme, že najdeme to nejlepší řešení. Je pro nás velikou radostí, že během těchto dvou měsíců se nám podařilo spolu s klienty zvládnout novou trasu od autobusového stanoviště k stacionáři a nyní již všichni dochází do stacionáře samostatně.

A jak se líbí klientům stacionáře? Daniela: „Líbí se mi, že je stacionář větší, že je více prostoru v kuchyni. Líbí se mi i nová umyvárna se sprchou. Chybí mi ale přechod přes cestu před stacionářem.“ Michal: „Cítím se tady moc dobře, rychle jsem si zvyknul.“ Veronika: „Jsem moc spokojená, jediné co mi chybí, je obchod, který byl blízko starého stacionáře, a také to máme dál.“

Prostory pro denní stacionář již prošly částečnou rekonstrukcí, aby mohly sloužit našim klientům. I když vstup do stacionáře není bezbariérový, podařilo se nám tuto nepohodlnou situaci vyřešit schodolezem zakoupeným z individuální dotace Moravskoslezského kraje. Rok 2017 bude pokračovat v duchu úprav. Čekají nás nejen úpravy vnitřních prostor, ale také úpravy zahrady, kde jsme již na podzim spolu s dobrovolníky firmy LindeGas připravili 4 vyvýšené záhonky. Postupně bude potřeba vybudovat nový altán, jelikož ten na ulici Bezručově se nedá převézt. Zároveň chceme v zahradě připravit rehabilitační a sportovní plochu nutnou pro zdraví našich klientů.

Kromě práce, které nám neubývá jsme v nových prostorách již stihli zajistit Štědrovečerní večeři pro samotné lidi, setkání pro rodiny a klienty Centra pomoci sv. Rafaela a také přátelé a blízké klientů denního stacionáře. Nyní je za námi také Tříkrálová sbírka. Máme sečteno a konkrétní výsledky si můžete najít na našich webových stránkách: jablunkov.caritas.cz. To ale není vše. Chystáme další akce jako náš tradiční charitní ples, posvěcení nových prostor a mimo jiné nás navštívil Český rozhlas Ostrava, Televize Noe a také Česká televize, jež u nás natáčela Křesťanský magazín, na který se můžete v únoru podívat. Ale dost chlubení se…

Závěrem bychom ještě jednou chtěli z celého srdce poděkovat každému, kdo nám dobrovolně pomáhal jak v malování nových místnosti, stěhování, tak i v dokončovacích pracích a také Městu Jablunkov a Technickým službám města Jablunkov za vstřícnost, ochotu a pomoc při rekonstrukci.

Urszula Koky, sociální pracovník DS sv. Josefa

 

Související galerie

Tříkrálová sbírka 2019
Podpořte nás
 

KLUB PŘÁTEL CHARITY JABLUNKOV

 
 

Podpořte nás, když nakupujete!

 

Přidali jsme se do projektu GIVT.cz. Pokud nakupujete na internetu – od svetru, přes parfém, televizor, dovolenou a nebo si objednáváte jídlo domů – můžete nám pomoci.